Saturday, November 12, 2011

Preparaty stosowane w mezoterapii Drugs used in mesotherapy

Preparaty stosowane w mezoterapii Autorem artykułu jest imb

Mezoterapia igłowa i bezigłowa to obecnie jeden z  najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie skóry, jej odbudowę elastyczności i poprawę wyglądu.
Wśród najczęściej stosowanych w mezoterapii grup leków i preparatów należy wymienić:
- wazodilatatory,
- preparaty przeciwzapalne,
- antybiotyki,
- hormony,
- enzymy proteolityczne,
- antyoksydanty (np. tauryna, pyknogenol, rezweratrol, witaminy: A, C, E),
- aminokwasy, polipeptydy,
- czynniki wzrostu pochodzące z autologicznego osocza bogatego w płytki krwi,
- PDRN (polidezoksyrybonukleotydy - polimery białkowe naturalnego pochodzenia o długości łańcucha białkowego wynoszącej od 50 do 2000 par zasad połączonych wiązaniami fosfodwuestrowymi),
- preparaty relaksujące mięśnie,
- witaminy (głównie A, C, E, witaminy z grupy B, witamina H),
- mikroelementy (wapń, miedź, sód, potas, magnez, żelazo, cynk, selen),
- związki krzemu,
- wyciągi roślinne,
- kwas hialuronowy, hialuronian sodowy,
- siarczan glukozaminy.
W zależności od podanego preparatu lub leku mówimy o różnym działaniu substancji na tkanki organizmu. Witaminy A, C, E wykazują działanie antyoksydacyjne. PDRN, preparat coraz częściej wykorzystywany na świecie w procesach biorewitalizacji skóry, działa w sposób bezpośredni na komórki tego organu, doprowadzając do wzrostu poziomu substancji syntetyzowanych i wydzielanych przez fibroblasty. PDRN działa również w sposób pośredni jako ochrona skóry przed uszkadzającym działaniem wolnych rodników.
Kwas hialuronowy (hyaluronic acid - HA) makrocząsteczkowy nie wykazuje działania biostymulującego, bowiem nie wpływa na produkcję endogennego kwasu hialuronowego. HA podany w ten sposób działa jedynie nawilżająco i antyoksydacyjnie. Działanie przeciwutleniające jest związane z podstawową strukturą chemiczną cząsteczki oraz jej ciężarem cząsteczkowym, natomiast efekt nawilżający wynika z tego, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 2.50 cząsteczek wody.
W celu pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego nie podajesię w iniekcjach śródskórnych samego makrocząsteczkowego HA, lecz hialuronian sodowy (zawierający od 20 do 38 monomerów HA), zmieszany z aminokwasami, takimi jak glukozamina, prolina, lizyna, leucyna, glicyna, które pobudzają pod- jednostkę CD 44 fibroblastów do proliferacji.
Związki krzemu powinny być stosowane do odmładzania estetycznego skóry tylko u osób starszych, bowiem indukują reakcję zapalną i odpowiedź o charakterze fibrotycznym, biorą udział w syntezie kolagenu typu I oraz aktywują enzym hydroksylazę proliny.
---
Mezoterapia Szczecin
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment