Drenaż limfatyczny
Autor: Daria Zaręba
Drenaż Limfatyczny jest zabiegiem, który ma za zadanie polepszyć krążenie krwi i limfy, przez co usprawnia funkcjonowanie organizmu. Zabieg ten polega na stymulacji konkretnych obszarów ciała, dzięki czemu ułatwiony zostaje transport substancji odżywczych do komórek.
Drenaż limfatyczny, masaż limfatyczny, limfodrenaż - kilka nazw - jeden zabieg.
Drenaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Zabiegi mogą odbywać się nawet do kilku razy dziennie.
Drenaż limfatyczny to profesjonalny masaż stymulujący przepływ płynów. Stosowany jest również u osób, które chcą przyspieszyć odchudzanie lub sprawić, by skóra stała się jędrna. Niewłaściwy przepływ limfy jest przyczyną powstania obrzęków i zmian skórnych. Nie przypomina tradycyjnego masażu, gdyż ruchy w nim wykonywane mają za zadanie „przepchnąć” limfę i udrożnić węzły chłonne.
masaż (drenaż) limfatyczny to inaczej masaż uciskowy. Jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia obrzęków limfatycznych, oraz walki z cellulitem. Jest to bardzo przyjemna technika masażu poprawiająca metabolizm organizmu, pobudzająca układ limfatyczny, przyśpieszająca proces oczyszczania oraz wspomagająca transfer tłuszczu uwolnionego podczas innych zabiegów (np. kriolipolizy) do układu limfatycznego.
Jest to świetny środek w przypadku problemu tzw. "cieżkich nóg" (opuchlizna pojawiająca się pod koniec dnia, twarde nabrzmiałe łydki) i - doskonały zabieg dla kobiet chodzących na wysokich obcasach.
Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza.
Drenażu używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii lub obrzęku limfatycznym. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie poprzez wykwalifikowanego masażystę bądź fizjoterapeutę. Inną formą masażu limfatycznego jest użycie specjalnych aparatów do masażu. Można też użyć specjalnego rodzaju plastrowania - kinesiotapingu. Drenaż limfatyczny to także zabieg pomagający zapobiec powiększaniu się cellulitu, jak również wspomagający proces odchudzania.
Drenaż limfatyczny nóg to dobry sposób na cellulit a jego zwalczanie wiąże się właśnie z przyspieszeniem przepływu krwi i limfy.Żeby jędrna skóra nie przerodziła się w pomarańczową skórkę, należy zadbać o nią stosunkowo wcześnie. Kiedy układ limfatyczny jest sprawny, a komórki tłuszczowe usuwane to tzw. skórka pomarańczowa się nie rozrasta. Jednak już małe nieprawidłowości w pracy tego układu można usunąć za pomocą masażu.
Drenaż limfatyczny nóg to zabieg stosowany przede wszystkim u osób, które odczuwają objawy tzw. „ciężkich nóg”. To problem, który pojawia się głównie u osób, które w ciągu dnia dużo czasu spędzają na stojąco, a także u tych noszących na co dzień wysokie obcasy. Trwa zwykle trwa 30-60 minut. nasilone parcie na pęcherz po takim zabiegu jest normalne. Zaleca się też picie wody w większych ilościach, aby ułatwić organizmowi pozbycie się toksyn. Po zabiegu można zauważyć szybsze wchłanianie się siniaków i krwiaków. Drenaż limfatyczny nóg jest może być także zabiegiem profilaktycznym stosowanym, zanim obciążymy nogi czyli przed wyjściem na wesele, sylwestra czy zabawę karnawałową.
Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego :
- aktywna choroba nowotworowa, stany po operacyjnym usunięciu nowotworów
- zapalenie naczyń chłonnych
- obrzęk powstały na skutek ostrych stanów zapalnych
- zakrzepica żył głębokich (w przeciągu ostatniego pół roku)
- choroby skóry
- podwyższona temperatura ciała
- niewydolność serca
- otwarte rany
- czynna gruźlica płuc
- guzki niewiadomego pochodzenia
gabinet masazu w Kielcach gabinet kosmetyczny w Kielcach
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
No comments:
Post a Comment