Nadmierne wypadanie włosów - jak temu zaradzić?
Autor: Artelis - Treść Zewnętrzna
Przeciętny człowiek gubi w ciągu dnia około 100 włosów. Jest to zjawisko całkiem naturalne i nie powinno budzić w nas niepokoju. Problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna ich wypadać znacznie więcej - około 150-200.
Bardzo często zdarza się to w okresach przesilenia wiosenno-letniego lub jesienno-zimowego, ale równie często wynika to z większych problemów związanych z naszym organizmem. Dlaczego włosy zaczynają wypadać? I jak je pielęgnować, by znów cieszyć się bujną fryzurą?
Dlaczego włosy wypadają?
Przyczyn, które prowadzą do nadmiernego wypadania włosów, może być naprawdę wiele:
Zaburzenia hormonów - dotyczy to zarówno pań, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną, jak i tych, które urodziły dziecko, przechodzą menopauzę lub zmagają się z chorobami tarczycy - w tych okresach wahania hormonów są największe i powodują zazwyczaj największe spustoszenia w organizmie. Kobiety w trakcie menopauzy niekiedy mają też do czynienia z łysieniem androgennym - odpowiada za nie zbyt duża ilość męskich hormonów w organizmie.
Stres - stresująca praca, problemy finansowe, śmierć bliskiej osoby, stany depresyjne - nerwowe sytuacje, trwające przez długi czas w naszym życiu są bardzo częstą przyczyną wypadania włosów. Jest to również w pewnym stopniu związane z niewłaściwym poziomem hormonów - stres zaburza regulację nadnercza, które w takich warunkach produkuje zbyt dużą ilość androgenów, a to prowadzi do wypadania włosów, a w skrajnych przypadkach do łysienia.
Zatrucie toksynami - dostanie się do organizmu metali ciężkich, takich jak: rtęć, arsen czy tal, powoduje szybką utratę włosów i ich powolne odrastanie.
Niewłaściwa pielęgnacja - włosy mogą też zacząć wypadać w wyniku stosowania niewłaściwych środków do pielęgnacji lub nieodpowiedniego obchodzenia się ze sprzętami codziennego użytku np. suszarka, lokówka, prostownica. Co więcej, włosy może także osłabić bezustanne związywanie ich w kucyk - przemęcza to skórę głowy i osłabia cebulki włosów. Takie techniki jak: tapirowanie, szarpanie czy czesaniu czy zbyt częste farbowanie i trwała ondulacja - mogą prowadzić do zniszczenia struktury włosów i w efekcie powodować ich wypadanie.
Dieta - białko, żelazo, biotyna, kwasy tłuszczowe omega 3 i cynk, odpowiadający za występowanie białek tworzących włókno włosa - te składniki powinny występować w naszej diecie w dużych ilościach.
Choroby skóry głowy - nadmierne wypadanie włosów często towarzyszy innym chorobom skóry głowy np. grzybicy, która powoduje stany zapalne skóry, co w efekcie prowadzi do wypadania i zahamowania wzrostu nowych włosów.
Ponadto kondycję włosów zdecydowanie pogarsza palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków czy złe warunki pogodowe np. słońce, mróz, wiatr lub duża wilgotność powietrza. Jednak najczęściej problem ten tkwi wewnątrz naszego organizmu, dlatego jeśli zauważymy u siebie konkretne braki w owłosieniu głowy, warto zwrócić się z tym problemem do dermatologa lub trychologa - specjaliści zlecą odpowiednie badania, ustalą przyczynę i dobiorą właściwy sposób leczenia.
Jak zaradzić wypadającym włosom?
Jeżeli wypadanie włosów mieści się w dopuszczalnej normie, nie jest wynikiem choroby i nie powoduje łysienia - być może wystarczy właściwa pielęgnacja kosmetyczna, by sytuacja wróciła do normy. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na dermatologiczne preparaty np. szampony, odżywki, kuracje, których aktywne składniki skutecznie przerwą proces wypadania włosów i spowodują, że nowe włosy będą odrastać dużo mocniejsze - polecają eksperci laboratoriów La Roche Posay. Osłabione włosy warto też zacząć wzmacniać od środka, przyjmując odpowiednią suplementację, a także ograniczać ich nadwyrężanie poprzez rzadsze korzystanie ze sprzętów do modelowania włosów i gumek do włosów czy zmniejszenie częstotliwości farbowania.
Więcej informacji oraz pełna oferta produktów dostępna na stronie:
Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.
No comments:
Post a Comment