Wednesday, October 17, 2012

Trądzik - to musisz o nim wiedzieć


Trądzik - to musisz o nim wiedzieć

Autorem artykułu jest Łukasz Ślebioda

Trądzik wbrew pozorom nie jest jedynie przypadłością ludzi młodych. Zagraża nam w każdym wieku, a jego powstawanie uzależnione jest od bardzo wielu przyczyn. Metody leczenia trądziku różnią się jednak nieznacznie. W niemal każdym rodzaju trądziku stosowane są podobne leki. Obowiązują nas też bardzo podobne zalecenia pielęgnacyjne.
Trądzik a pielęgnacja cery
Cera trądzikowa ma bardzo szczególne wymagania. Organizm osób z trądzikiem wytwarza zbyt duże ilości sebum (łoju), przy czym sebum to zatrzymywane jest w porach skóry stając się pożywką dla bakterii trądzikowych, które w tej sytuacji zaczynają namnażać się w sposób niekontrolowany o ile nie podejmiemy działań zapobiegawczych. Dodatkowo na skórze powstają stany zapalne i wszystko to przyczynia się do pojawiania się pryszczy. Skórę trądzikową należy bardzo dokładnie oczyszczać z łoju najlepiej przeznaczonymi do tego środkami o działaniu oczyszczającym, łagodzącym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Trądzik a leki
W leczeniu większości rodzajów trądziku wykorzystywane są te same leki. Do tej grupy środków przeciwko trądzikowi należą głównie antybiotyki (stosowane doustnie i miejscowo) oraz leki odziałaniu przeciwłojotokowym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym - głównie do stosowania miejscowego. Stosunkowo najmniej zawodnym środkiem są retinoidy.

Antybiotyki na trądzik
Antybiotyki wykazują przede wszystkim silne działanie przeciwbakteryjne, ale stosuje się je również w celu zwalczenia stanów zapalnych. Niestety jeśli chodzi o bakterie trądzikowe bardzo szybko pojawia się u nich oporność na leczenie w związku z czym antybiotykoterapia traci naskuteczności.

Retinoidy na trądzik
Po ich zastosowaniu trądzik znika u zdecydowanej większości osób. Do czołowych przedstawicielitej grupy leków należy izotretynoina. Z uwagi na skutki uboczne retinoidy są jednak przepisywane dość rzadko. Najczęściej tym osobom, u których trądzik przebiega bardzo intensywnie i jest opornyna inne metody leczenia.

Trądzik - rodzaje
Najczęściej występującą postacią jest trądzik młodzieńczy. Oprócz niego w wieku dojrzałym uniektórych osób może zagrażać trądzik różowaty. Czasami trądzik wywoływany jest przez czynniki zewnętrzne np. źle dobrane kosmetyki bądź kontakt z niektórymi oleistymi substancjami. Wtedy najczęściej mówimy o trądziku wywołanym.
---
Sposoby na przebarwienia po trądziku i ranking najlepszych produktów na trądzik  znajdziesz na - www.pokonajtradzik.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

No comments:

Post a Comment