Sunday, May 1, 2011

Operacyjne odchudzanie


Operacyjne odchudzanie

Zarówno kobiety jak i mężczyźni po to by schudnąć, coraz częściej sięgają po rozwiązania chirurgiczne. Zatem zaczyna panować przekonanie, iż w tym celu skalpel jest lepszy od diety. Według amerykańskich naukowców, ponoć niemal 8 na 10 badanych kobiet, preferowałoby operację plastyczną ponad ćwiczenia i stosowanie diety!

Otyłość jest niewątpliwie problemem XXI wieku, z którym boryka się wielu ludzi na całym świecie. W Polsce co piąta osoba dorosła cierpi na tę przypadłość. Główną przyczyną otyłości jest nadmierne spożywanie jedzenia w stosunku do faktycznych potrzeb organizmu, a także zbyt mała aktywność fizyczna. Szacuje się, że jedynie 10% przypadków otyłości spowodowanych jest innymi przyczynami, takimi jak zaburzenia hormonalne, etc. Tymczasem, by skutecznie schudnąć, często niezbędne jest dobranie indywidualnego programu dietetycznego. Trzeba zmienić przyzwyczajenia żywieniowe, stosować dietę i podejmować wysiłki fizyczne. Wielu ludzi woli zastąpić to wszystko metodami chirurgicznymi, które stają się coraz popularniejsze.            

Przede wszystkim kobiety uważają, iż wyszczuplające operacje plastyczne to klucz do szybkich i zadowalających rezultatów. Szczególnie popularne zabiegi to: liposukcja i zmniejszanie żołądka. Chętnie zatem zniosą one ból pooperacyjny, byle osiągnąć pożądany efekt. Jedynie niespełna 15 % kobiet pragnie schudnąć poprzez podejmowanie aktywności fizycznej i stosowanie odpowiednich diet ograniczających ilość spożywanych kalorii.            Wprawdzie współczesna chirurgia dysponuje wieloma metodami pozwalającymi na operacyjne leczenie otyłości, jednakże niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z ryzyka powikłań i licznych objawów ubocznych takich zabiegów. Główne metody inwazyjne stosowane w Polsce to operacje zaburzające wchłanianie oraz operacje ograniczające pojemność żołądka. Lekarze-specjaliści podkreślają, iż każda decyzja o poddaniu się operacji powinna być dokładnie przemyślana nie tylko przez pacjenta, ale również musi zostać skonsultowana z odpowiednim specjalistą. Sięganie po skalpel w leczeniu otyłości, powinno być rozwiązaniem ostatecznym, podejmowanym wyłącznie wtedy, kiedy inne metody zawiodły. Każda operacja bowiem, niesie ze sobą ogromne ryzyko dla zdrowia, a czasem nawet życia pacjenta.            Nie ulega żadnej wątpliwości, iż nadwaga i otyłość są dużym problemem społecznym. Jednakże pochopne sięganie po rozwiązania chirurgiczne może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wprawdzie efekty są zauważalne i szybkie, aczkolwiek nie polepszają zdrowia od ręki ani tym bardziej nie rozwiązują problemów psychicznych pacjenta powiązanych z otyłością.

--
Stopka
Joanna Łęcka

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.


No comments:

Post a Comment