Sunday, May 1, 2011

Dieta skuteczna w walce z wysokim cholesterolem


Dieta skuteczna w walce z wysokim cholesterolem

Tylko odpowiednia dieta może skutecznie obniżać wysoki poziom cholesterolu. Warto ją stosować nawet wówczas, gdy problem jeszcze nas nie dotyczy.

Walka z wysokim poziomem cholesterolu jest bardzo ciężka. Można ją jednak wygrać. Potrzeba jednak dużo cierpliwości, odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim zmiany nawyków żywieniowych. Z tym jednak jest najtrudniej. Dla wielu osób mających wysoki poziom cholesterolu, utrzymanie właściwej diety nie jest łatwe.

Cholesterol a dieta - Wpływ na poziom cholesterolu ma szczególnie to, co jemy. Im więcej w codziennej diecie potraw tłustych, czerwonych mięs, soli, słodyczy i alkoholi, tym bardziej wzrasta ilość cholesterolu. Dlatego takie produkty są jak najbardziej niewskazane. Aby skutecznie go obniżać, warto sięgać po owoce i warzywa oraz chude mięso. Tylko wówczas ma się wpływ na swoje zdrowie. W przeciwnym wypadku szybko można nabawić się wielu naprawdę groźnych chorób. Najpoważniejsze to choroby związane z niewydolnością żył i miażdżyca.

Normy cholesterolu - utrzymanie cholesterolu na prawidłowym poziomie jest dla wielu osób trudne. Nie ma się co dziwić. Najlepsze dla naszego zdrowia jest zmieszczenie się na poziomie poniżej 200 mg/dl. Oczywiście nie może też on być zbyt niski, choć nie jest to aż tak szkodliwe, jak poziom powyżej 250 mg/dl.  Oczywiście wysoki cholesterol może wynikać z wielu różnych przyczyn, zawsze jednak właściwa dieta jest czynnikiem, który może go znacząco obniżyć.  Zwłaszcza u osób, które dodatkowo mają dużą nadwagę. Warto także pamiętać, że wraz z wiekiem i zwłaszcza u kobiet cholesterol może mieć podwyższony poziom.

Duże znaczenie ma także to, czy w rodzinie występowały tego typu problemu. Ryzyko wzrasta, gdy był to ktoś bardzo bliski, np. matka, ojciec lub rodzeństwo. Dobrze więc zawczasu dokładnie przygotować organizm na walkę, jaką w przyszłości będzie miał stoczyć. Dieta i aktywność fizyczna na początek to dobre rozwiązanie.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.


No comments:

Post a Comment