Tuesday, May 3, 2011

Profilaktyka i leczenie rozstępów w ciąży Prevention and treatment of stretch marks during pregnancy


Profilaktyka i leczenie rozstępów w ciąży

Wszystkie kobiety wiedzą, że rozstępy to problem nieestetyczny, a dodatkowo dosyć trudny do zlikwidowania. Statystki mówią, że prawie połowa pań oczekujących na potomstwo ma problem ze szpecącymi prążkami. U jednych kobiet widoczne są czerwone rozstępy, a u innych niestety obecne są już te o perłowym zabarwieniu.

W zapobieganiu rozstępów liczy się profilaktyka. Z kolei leczenie rozstępów w ciąży opierało się będzie na stosowaniu odpowiednich preparatów, a także na stosowaniu zabiegów już po narodzinach dziecka. Warto więc poznać sposoby pomocne w profilaktyce i leczeniu rozstępów w ciąży.
Gdzie najczęściej u kobiet w ciąży lokalizują się rozstępy?
Liczne kobiety posiadają nieestetyczne prążki na brzuchu. Ale brzuch to nie jedyny obszar z rozstępami. Okazuje się bowiem, że skóra brzucha nie jest miejscem podatnym na powstawanie rozstępów. Prawdopodobieństwo wystąpienia czerwonych prążków jest duże w przypadku kobiecych piersi, pośladków, jak i ud. Rozstępy na piersiach czy brzuchu powstają, bowiem pod wpływem zwiększonej działalności estrogenów następuje wzrost i brzucha, i piersi. Natomiast nieestetyczne prążki na pośladkach, czy udach to rezultat nagłego przybierania masy ciała.
A kiedy dokładnie można spodziewać się rozstępów? Zazwyczaj nieestetyczne prążki u kobiet w ciąży zaczynają być widoczne już około trzeciego trymestru ciąży. Ale zdarzają się i przypadki, w których obserwuje się widoczne rozstępy nieco wcześniej, jak tylko brzuch nieco powiększy się.
Czy można zapobiec pojawieniu się rozstępów w ciąży?
Niemal wszystkie kobiety oczekujące na dziecko, chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się nieestetycznych prążków stosuje szereg metod, które chronią je przed pojawieniem się rozstępów. Panie zazwyczaj wybierają wówczas różnorodne kremy, albo specjalne olejki, które pozwalają uchronić kobiety ciężarne przed wystąpieniem prążków. Wiele doświadczonych matek wie, że pojawieniu się rozstępów można skutecznie zapobiec. Trzeba zastosować odpowiednią profilaktykę, która będzie miała na celu zachowanie elastyczności skóry. Warto zatem zacząć starannie masować miejsca obarczone ryzykiem wystąpienia rozstępów. Trzeb regularnie masować swą skórę jeszcze przed zajściem w ciążę. W taki oto sposób swobodnie zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia szpecących prążków.
Pamiętajmy także, że powstanie rozstępów jest uzależnione od wahań masy ciała. Oczywiście w trakcie ciąży nasza waga wzrasta, ale trzeba mieć jednak świadomość, że zbilansowany jadłospis,a przede wszystkim nie zjadanie podwójnych porcji ( za siebie i za dziecko) nie przyczyni się do pojawienia się rozstępów. Dzięki odpowiedniej diecie skóra powoli będzie przygotowywać się do przyrostu dodatkowych kilogramów.
Kobiety będące w ciąż, chcące uchronić się przed nieestetycznymi prążkami koniecznie powinny w miarę szybko stosować preparaty na zwalczanie rozstępów. Trzeba mieć na uwadze to, by wybierać takie specyfiki, które będą stymulowały produkcję kolagenu. Powinny także mieć korzystny wpływ na kondycję skóry kobiety w ciąży. Pamiętajmy też o tym, że nie wszystkie kremy na rozstępy panie spodziewające się dziecka mogą stosować. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich nie bezpieczne dla nienarodzonego dziecka i dlatego z nich trzeba koniecznie zrezygnować.

W jaki sposób zlikwidować widoczne rozstępy?
U kobiet w ciąży nie zawsze działania profilaktyczne będą przynosiły satysfakcjonujący skutek. Nie na wszystkie panie kremy czy balsamy antyrozstępowe będą działały w takim samym stopniu. Aczkolwiek nie wolno się poddawać. Trzeba w dalszym ciągu walczyć z nieestetycznymi prążkami. Po pierwsze nie można przejmować się rozległością rozstępów. Zazwyczaj prążki o czerwonym zabarwieniu za sprawą regularnego nakładania preparatów antyrozstępowych nieco bledną i są mniej zauważalne. Trzeba tylko cierpliwości i systematyczności, by cieszyć się ciałem bez oznak prążków.
Rozstępy można trwale zacząć likwidować dopiero po ciąży. Kobiety po urodzeniu dziecka mogą na przykład  poddać się kilku zabiegom, które spowodują redukcję widocznych rozstępów (czasem i tych, które są w fazie bliznowacenia). Przed zdecydowaniem się na konkretny zabieg warto przeprowadzić konsultacje z lekarzem, zwłaszcza gdy karmimy piersią. Zlikwidowanie rozstępów o perłowym zabarwieniu jest możliwe Jednym ze sposobów jest zastosowanie peelingów chemicznych. Bazują one na kwasach o wysokich stężeniach. Zazwyczaj do zabiegów wykorzystywany jest kwas glikolowy, albo kwas trójchlorooctowy. Tego typu peelingi polegają na złuszczaniu wierzchniej warstwy skóry. Po zabiegu - w pierwszych dniach skóra lekko się złuszcza, i dlatego mamy "świeży" naskórek. Skuteczność peelingów na rozstępy będzie zależna przede wszystkim od głębokości i rozległości nieestetycznych prążków. By uzyskać jak najlepsze rezultaty, warto peelingi wykonywać regularnie w pewnych odstępach czasowych.
Dla zlikwidowania nieestetycznych prążków poleca się także laserowe usuwanie rozstępów. Jest to dosyć nowoczesna metoda, dająca trwalsze rezultaty. Dużą popularnością wśród kobiet mających rozstępy po ciąży cieszy się dermabrazja laserowa. Jest to nieco boleśniejszy zabieg, który ma jednak satysfakcjonujące efekty. Warto się niemu poddać, by zlikwidować rozstępy.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

No comments:

Post a Comment