Tuesday, May 3, 2011

Wolne rodniki a zdrowie


Wolne rodniki a zdrowie

Wolne rodniki to pojęcie, które bardzo często słyszymy. Jednak czy tak naprawdę ktoś z nas kiedykolwiek zastanawiał się jakie są ich źródła i jaki wpływ mają na organizm człowieka? Zatem rozwiejmy kilka niejasności.

Czym są wolne rodniki

Wolne rodniki są związkami, które mają właściwości dzięki którym potrafią wiązać się z różnymi częściami składowymi ludzkich komórek. Wolne rodniki przemieszczają się w organizmie człowieka poszukując elektronu z którym mogłyby się połączyć, uszkadzając tym samym komórki. Co za tym idzie powodują wiele szkód w organizmie, m.in. uszkadzają enzymy niezbędne po prawidłowego funkcjonowania organizmu, niszczą białko dzięki któremu organizm człowieka odpowiednio się rozwija. Dodatkowo uszkadzają materiał genetyczny i powodują uszkodzenia lipidów.

Gdzie znajdują się wolne rodniki?

Wolne rodniki występują przede wszystkim w kwasach tłuszczowych, które znajdują się przede wszystkim w oleju słonecznikowym, frytkach i innych tłustych przekąskach. Co więcej wolne rodniki obecne są także w dymie papierosowym oraz zanieczyszczonym powietrzu, które wdychamy na co dzień. Wolne rodniki powstają szybciej przy szybkim trybie życia, gdy człowiek jest stale narażony na stres bądź gdy podczas choroby ma obniżoną odporność organizmu. Są to sytuacje sprzyjające powstawaniu wolnych rodników, które mogą powodować znaczne uszkodzenia w organizmie. Wolne rodniki mogą powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych oraz komórek sercowych w organizmie. Co gorsza mogą przyczynić się do powstawania nowotworów a także przyspieszają procesy starzenia się skóry. Wolne rodniki występujące w organizmie człowieka powodują szybsze przebarwienia skóry i zmarszczki na twarzy, a skóra staje się bardziej podatna na destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych. Można się przed tym chronić, gdyż obecnie dobre salony kosmetyczne oferują liczne zabiegi ultradźwiękami lub mezoterapii, które pozwalają redukować zmarszczki.

Niebezpieczna grupa rodników

Wolne rodniki należą do jednej z najniebezpieczniejszych grup rodników. Podczas przemian metabolicznych w organizmie wytwarzane są wolne rodniki, a najniebezpieczniejszym z nich jest rodnik hydroksylowy HO. Na skutek tego organizm człowieka staje się zdecydowanie bardziej podatny na wszelkie czynniki zewnętrze takie jak szkodliwe działanie promieni UV bądź zanieczyszczone powietrze, które wdychamy na co dzień.

Jak z nimi walczyć?

Wolne rodniki gdy wchłoną potrzebne im elektrony stają się nieszkodliwe, dlatego też skomponowanie odpowiedniej diety pomoże nam zredukować szkodliwe działanie wolnych rodników na organizm. Do przeciwutleniaczy należą przede wszystkim witamina C, A, E, beta - karoten. Dobrym sposobem jest także wyeliminowanie z codziennej diety tłustych produktów, środków chemicznych oraz alkoholu.
--
Stopka
Zobacz także:
Termy w Uniejowie
Termy w Bukowinie Tatrzańskiej
Baseny termalne w Szaflarach
Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.


No comments:

Post a Comment