Sunday, May 1, 2011

Diety skutecznie wyniszczając


Diety skutecznie wyniszczające

Dieta warzywna, cambridge, kapuściana czy kopenhaska uważane za najskuteczniejsze diety odchudzające są w rzeczywistości dietami skutecznie wyniszczającymi organizm. W każdej z nich podstawowe zalecenie brzmi: dieta może być stosowana jedynie przez osoby zdrowe, a w domyśle - osoby, których organizm po totalnym wyniszczeniu dietą będzie w stanie jako tako się zregenerować. Czy zawsze się zregeneruje? Niekoniecznie, bo aby mógł to zrobić musi być sprawny, a po ww. dietach bardzo długo będzie odzyskiwał dawną sprawność i wcale nie ma gwarancji, że ją w stu procentach odzyska.

Główną wadą diet: warzywnej, cambridge, kapuścianej i kopenhaskiej jest ogromny deficyt kaloryczny. Średnie zapotrzebowanie na kalorie u dorosłej osoby wynosi około 2000kcal dziennie. To przeciętna, bo w rzeczywistości ilość kalorii niezbędna człowiekowi do życia i w pełni sprawnego funkcjonowania na co dzień zależy od płci, metabolizmu, masy ciała i aktywności fizycznej oraz umysłowej. Każda z wymienionych diet zakłada natomiast redukcję kaloryczności spożywanych posiłków bądź ich ekwiwalentów (dieta cambridge) do 500 - 600 kca. To redukcja na poziomie większym niż 50%. Redukcja zbyt drastyczna i niebezpieczna.

Organizm w takich warunkach czuje się zagrożony do tego stopnia, że zamiast spalać tkankę tłuszczową, którą pozostawia sobie na jeszcze cięższe czasy, rozpoczyna uzupełnianie deficytów energetycznych od spalania mięśni i innych tkanek, które uzna za zbędne, a dodatkowo obniża tempo przemian metabolicznych. Chudnąc na tych dietach spalamy tak naprawdę tkanki inne niż tkanka tłuszczowa. Tłuszcz też znika, ale na końcu, gdy już i tak dojdzie do nieodwracalnych spustoszeń w innych tkankach.

Kolejne wady to zbyt mała podaż białka i eliminacja niektórych składników pokarmowych, które jakkolwiek powinniśmy spożywać z umiarem są nam niezbędne i ich wykluczenie z codziennej diety, nawet z diety odchudzającej, nie jest najlepszym pomysłem.

Dieta warzywna

Stosuje się ją przez pięć do dziesięciu dni. Warzywa są w niej podstawą menu. Można je zjadać w dowolnej postaci, chociaż w zimie (dla rozgrzania organizmu) zaleca się jedzenie warzyw gotowanych. Efekt rozgrzewający samymi warzywami trudno uzyskać i już to zalecenie jest zdecydowanie dietetycznym nieporozumieniem.

Dietę należy uzupełniać o 125g chudego mięsa (dziennie) kubek jogurtu lub szklankę maślanki, łyżeczkę masła lub 2 łyżki oleju i 10 dkg razowego chleba.

Pod względem odżywczym są to racje głodowe, choć głodzić się nie musimy, bo warzywa można zjadać bez ograniczeń.

Dieta Cambridge

Przypomina osławioną dietę ciasteczkową, która pojawiła się w Stanach na bazie popularności plastiku i zachwytu nad żywnością syntetyczną. W diecie ciasteczkowej podstawą były ciastka wypiekane z aminokwasów, witamin i minerałów z dodatkiem "wypełniaczy" niewiadomego (w każdym razie trudno znaleźć informacje na ten temat) pochodzenia. Dieta Cambridge natomiast opiera się na zupkach i koktajlach, które przyrządzamy z zakupionego od dystrybutora proszku. Teoretycznie dieta ta dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w praktyce o dostarczeniu wszystkich mowy nie ma, bo w zupkach z proszku brak wszystkich tych składników, które składają się na "masę" zjadanych przez nas pokarmów. Odżywiając się samymi aminokwasami, minerałami i witaminami zdrowia nie zachowamy. Warto dodać jeszcze, że dieta Cambridge zakłada obniżenie kaloryczności spożywanych posiłków do 500-600 kcal. To zbyt duża redukcja by mogła wyjść nam na zdrowie.

Dieta kapuściana

Opiera się na specjalnej zupie przygotowanej z kapusty z dodatkiem kilku innych warzyw. Zupą można najadać się do woli (trudno się nią najeść wierzcie mi), a oprócz tego dozwolonych jest kilka dodatków mających uzupełnić niedobory składników odżywczych. Dieta mimo wszystko nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na podstawowe składniki, zdecydowanie za mało w niej białka, poza tym występuje ogromny deficyt kaloryczny. Ta dieta to najprostszy sposób na efekt jojo. Jeśli komuś zależy na przytyciu powinien spróbować z dietą kapuścianą. Nie muszę chyba dodawać, że jest ona zalecana jedynie osobom zdrowym. Podobnie jak inny wynalazek, czyli....

Dieta kopenhaska

Dzień zaczyna się śniadaniem składającym się z kawy, do której w ostateczności można dorzucić kostkę cukru. Już to z punktu widzenia zdrowego rozsądku jest bardzo alarmujące. Śniadanie to najważniejszy posiłek. Jeśli się go pozbawimy od rana w organizmie zacznie szaleć kortyzol - hormon stresu, który wyniszcza dosłownie wszystko. Chudnąc na tej diecie prędzej nabawisz się rozstępów niż pozbędziesz tkanki tłuszczowej.

Najskuteczniejsza dieta odchudzająca

To dieta dobrana i dopracowana indywidualnie, z niewielką redukcją kalorii, dobrze zbilansowana, nie zakładająca eliminacji żadnych składników odżywczych. Chudnie się na niej około kilograma - dwóch w ciągu miesiąca. Długo? Niekoniecznie, po roku pozbędziesz się ponad 12 kilogramów tkanki tłuszczowej. Skutecznie, bez efektu jojo i bez dietetycznej męki.
--
Stopka
Diety odchudzające

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

No comments:

Post a Comment