Sunday, May 1, 2011

Szkielety są w modzie.


Szkielety są w modzie.

Przypadłości związane z dysfunkcyjnością odżywiania takie jak anoreksja czy bulimia są coraz częściej ogłaszane epidemią dzisiejszych czasów.

Powodów takich zachorowań jest wiele. Najczęściej mówi się o presji opinii publicznej, które to popularyzują wzór zbyt szczupłej kobiety, który to w dodatku jest nieprawdziwy gdyż jest dziełem photoshopa oraz modę na odchudzanie. Innym połączoną z pierwszą przyczyną problemem mogą być ukryte kompleksy. W dzisiejszych czasach jednak nikogo nie dziwi odchudzająca się dziewczyna.

Jadłowstręt psychiczny czyli anoreksja znamionuje się nieprawidłową oceną swojego ciała, która powoduje zagładzanie się. Ogólnie chorują na nią dziewczyny, chłopcy dziesięć razy rzadziej. Siostrzaną przypadłością anoreksji jest bulimia inaczej żarłoczność psychiczna. Cechuje się obżeraniem się, po czym zaczynają się zachowania kompensacyjne np. wymioty lub przesadne odchudzanie.

Słowo bulimia wywodzi się od słowa bulimis, co oznacza "byczy głód". U fundamentów tej choroby leży także brak akceptacji samego siebie ale i zaburzenia mechanizmów samoregulacji i samokontroli. Jak ogólnie wiadomo, jest to tak jak anoreksja choroba o podłożu psychicznym. Chorzy często czują się głodni nawet bezpośrednio po zjedzeniu. Bulimia powoduje niedobory pokarmowe, odwodnienie, zmęczenie, złe samopoczucie, zły humor, psychiczne uzależnienie od środków przeczyszczających. Niestety proces leczenia obu tych chorób jest bardzo trudny a powodzenie jego nie jest pewne. Bardzo ważna jest motywacja pacjenta bez niej bardzo trudno o jakiekolwiek rezultaty. Nie jest bowiem możliwe zmuszenie do leczenia osoby z zaburzeniami odżywiania. Ważne jest utworzenie u bulimika lub anorektyka odpowiedniego wizerunku samego siebie. Oczywiście można wybrać leczenie farmakologiczne, ale nie może być to jedyna lub główna metoda leczenia. Jeśli więc ktoś w twoim środowisku staje się przeraźliwie szczupły, trzeba się temu przyjrzeć i dowiedzieć się czy wszystko jest na pewno w porządku.
--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

No comments:

Post a Comment