Sunday, May 1, 2011

Nie potrafię schudnąć - co robić?


Nie potrafię schudnąć - co robić?

Nie potrafisz schudnąć i nie wiesz co z tym fantem zrobić? A chcesz schudnąć? Naprawdę? Może już czas na szczerą rozmowę z samym sobą i czas na pracę od podstaw. To znaczy, że zamiast szukać w internecie recepty na szybkie i bezbolesne zrzucenie kilkunastu kilogramów w miesiąc przyjrzyj się kwestiom związanym z funkcjonowaniem twojego organizmu. Przestudiuj choć trochę ludzką fizjologię, poznaj zasady konwencjonalnej dietetyki, zacznij obserwować własny organizm, nawiąż dialog z dzieckiem, które jest w tobie i które stale domaga się czekolady. I... do dzieła.

Problem z odchudzaniemZ odchudzaniem jest tak jak ze wszystkim innym we współczesnym świecie: podchodzimy doń powierzchownie, bo wydaje nam się, że czasu nie ma, a my stale musimy dokądś się śpieszyć. Kolejne kilogramy łapiemy w pędzie i w tym samym pędzie chcemy chudnąć. Najlepiej łykając cudowną tabletkę, która rozwiąże wszystkie problemy. Aż tak łatwo nie ma. Każdy kto schudł skutecznie i później nie przytył (efekt jojo) stwierdzi, że odchudzanie wymagało od niego samozaparcia i pracy i przemodelowania stylu życia oraz sposobu żywienia na całe życie. Cudownych sposobów, cudownych diet i cudownych tabletek na odchudzanie nie ma.Nie potrafisz schudnąć? Zostań ekspertem od własnego organizmuNie jednym z rzeszy domorosłych ekspertów, którzy zalecają odchudzanie się octem, proteinami, tłuszczami, albo samym błonnikiem czy jajkami. Zostań ekspertem od własnego organizmu. Przyjrzyj się jak funkcjonuje po określonych pokarmach. Wspomóż się wiedzą dietetyczną - łatwiej będzie ci wyciągać wnioski z obserwacji. I zacznij wprowadzać w życie nowy model żywienia. Nie bez znaczenia jest umiejętne podejście do odchudzania od strony naszej psyche. Nasze organizmy (i ciało i psychika) nie lubią terapii szokowych. Trzeba je uczyć nowych zachowań, często długimi latami. Jeśli nie potrafisz schudnąć, bo na żadnej rygorystycznej diecie nie jesteś w stanie wytrzymać dłużej niż kilka dni uświadom sobie, że to zła dieta skoro skutkuje dyskomfortem organizmu. Może najwłaściwszym rozwiązaniem jest normalne odżywianie polegające jedynie na zwiększeniu częstotliwości posiłków, zmniejszeniu ich kaloryczności i wyeliminowania produktów gotowych, które tuczą najbardziej?W telegraficznym skrócie: o czym pamiętać?1. Diety - cud nie istnieją. Jeśli tracisz dużo kilogramów w szybkim tempie nie gubisz tłuszczu, a odwadniasz organizm i spalasz mięśnie. Takie odchudzanie skończy się efektem jojo.

2. Diety z przewagą jednego składnika (tłuszcz, białko itp.) lub eliminujące jakieś składniki pokarmowe nie działają na dłuższą metę, bo są niefizjologiczne. Człowiek jest istotą wszystkożerną i powinien zjadać wszystko. Kluczem jest dobór odpowiednich proporcji.

3. Im mniej przetworzonych pokarmów zjesz (fast-food, zupy w torebkach itp.) tym lepiej dla twojego organizmu.

4. Im częściej będziesz jeść (ok. 6 posiłków dziennie) tym szybszy będzie twój metabolizm.

5. Metabolizm jest szybki wtedy, gdy organizm otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze.

6. Ogranicz spożycie cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, ale nie eliminuj ich zupełnie. One też są potrzebne.

7. Nie szokuj organizmu. Traktuj go łagodnie, jak dziecko. Ucz go nowych zachowań i nie wymuszaj na nim natychmiastowych, drastycznych zmian, bo organizm zacznie się bronić.To bardzo ogólne zalecenia. Potraktuj je jak chcesz. Mam nadzieję, że przynajmniej dadzą ci do myślenia. Powodzenia w nowym zdrowszym życiu (i odchudzaniu).

--
Stopka
O zdrowym i niezdrowym odchudzaniu

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.


No comments:

Post a Comment